Grecja Gorzkie Pomarańcze

Recenzja książki „Grecja Gorzkie Pomarańcze”

Zainteresowałem się książką Grecja Gorzkie Pomarańcze, ponieważ porusza temat współczesnej Grecji, jej problemów ekonomicznych i wynikającego z nich faktycznego finansowego bankructwa tego kraju, ratowanego następnie przez Unię Europejską.
Bezpośrednią inspiracją do przeczytania książki był wywiad autora, którego udzielił Gazecie Wyborczej.

Autorem powieści jest znany dziennikarz Dionizos Sturis, mający polsko-greckie korzenie. Urodził się w Grecji, dorastał w Polsce.
Sama książka jest właściwie jednym wielkim reportażem z podróży po Grecji.
Dziennikarz zdecydował się nawet na kredyt bankowy, w celu sfinansowania wyprawy.

W książce autor opisuje kulisy rozstania się swoich rodziców. Ojciec Grek okazał się być domowym tyranem, matka Polka z trójką dzieci uciekła z Grecji do Polski.
Autor opisuje również życie greckich emigrantów w Polsce (ofiar wojny domowej w Grecji), m.in. jak zostali przyjęci w ówczesnej komunistycznej Polsce.
W książce znaleźć można również opis współczesnej historii Grecji; począwszy od walki o niepodległość, aż po zmagania się z współczesnym  kryzysem ekonomicznym.
Są w niej również poruszone problemy emigrantów z innych państw, którym przyszło żyć w Grecji, jak i samych Greków, którzy muszą sobie radzić z konsekwencjami kryzysu ekonomicznego w kraju. Są opisane zarówno postawy indywidualne jak i zbiorowe w obliczu trudności życia.
W książce jest również drugi wątek, w którym autor opisuje historię własną i swojej rodziny.

Książka jest w bardzo interesujący sposób napisana. Czytając m.in. opisy wydarzeń na ateńskim placu Syntagma, można odnieść wrażenie osobistego pobytu w tym miejscu w tamtym czasie.
Z tych dwóch wątków w książce; historii własnej autora i jego rodziny i drugiego koncentrującego się wydarzeniach w Grecji, ciekawszy wydał mi się wątek opisujący wydarzenia w kraju pobytu autora.
Gdy marzy nam się wyjazd za granicę np. do Grecji właśnie, ale nie dysponujemy środkami finansowymi lub nie możemy wyjechać lub z innych powodów, warto sięgnąć po tę książkę.
Na pewno zadowoli fanów Grecji i nie tylko, a także tych, którzy interesują się współczesną Grecją.
Książka jest wydana w miękkiej, ale bardzo eleganckiej kolorowej oprawie.
Zawiera m.in. bardzo piękne kolorowe fotografie.
Książka została również wydana w formie audiobooku:
https://audioteka.com/pl/audiobook/grecja-gorzkie-pomarancze

Grzegorz Koczoń


 


Komentarze

  1. Brawo Grzegorz za pierwszą recenzję książki! Może to być bardzo ciekawa książka dla tych, którzy interesują się taką tematyką. Trzymaj ten kurs, pisz dalej, to o czym czytasz, słyszysz, oglądasz. Dziel się z Nami! :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz