Ścieżka w koronach drzew w Lasku Antonińskim przy poznańskiej Malcie
Dziś kierunek poznańska Malta - sprawdzamy dostępność ścieżki w koronach drzew.
Jak cudownie, że w końcu mamy wiosnę. Podkusiło mnie by rozpocząć cykl postów informujących o dostępności miejsc dla osób z niepełnosprawnością narządu ruchu. W sieci funkcjonuje ogromna liczba portali o charakterze turystycznym, okraszonych świetnymi zdjęciami, natomiast zazwyczaj brakuje w nich informacji niezbędnych do przygotowania się do zwiedzania dla osób niepełnosprawnych. Dlatego też postawiłam na informacje typowo techniczne, by w maksymalnym stopniu pomóc w organizacji przed wyprawą osobom z niepełnosprawnością ruchową. Walory turystyczne i przyrodnicze ocenicie przecież sami, gdy dotrzecie do danej lokalizacji.
Jak dojść do ścieżki w koronach drzew?
Wejście na ścieżkę znajduje się tuż za bezpłatnym parkingiem przy ul. Krańcowej, położonym na wysokości dojścia do toru regatowego na Jeziorze Maltańskim (po przeciwnej stronie przystanku autobusowego linii 184 'Tor regatowy Malta n/ż' i przystanku kolejki Maltanki 'Tor regatowy').
Wejście jest oznaczone drewnianym drogowskazem (niestety opisy na wysokości dogodnej dla stojącego człowieka, jednakże litery wyraźne).
Oznaczenia wskazujące kierunek dojścia do ścieżki w koronach drzew |
Stojąc twarzą w kierunki wejścia do ZOO należy skręcić w lewo.
Dojście do ścieżki to odległość około 200 m, szerokim, leśnym duktem o nawierzchni gruntowej.
Początek dojścia do ścieżki w koronach drzew, na wysokości parkingu bezpłatnego |
Tą samą trasą biegnie także ścieżka rowerowa. Szerokość dojścia ma około 2,5-3,0 m dlatego można poruszać się nim w obu kierunkach. Nie zauważyłam żadnych przeszkód takich jak np. wystające korzenie, czasem pojedyncze gałęzie lub ich fragmenty (porzucone przez dzieci, psy).
Dojście do ścieżki w koronach drzew - odcinek przebiegający już w lesie |
Droga płaska, w mojej ocenie do pokonania samodzielnie przez osoby stale poruszające się na wózkach manualnych oraz do swobodnego przemieszczania się z pomocą asystenta pchającego wózek lub na wózku elektrycznym (*).
Dojście do ścieżki w koronach drzew - cała szerokość |
Nie zalecam poruszania się tutaj tuż po opadach, gdyż może być grząsko. Sprawdzałam szlak dwa dni po ulewnych deszczach, w słoneczny dzień i w kilku miejscach były niewielkie kałuże, które można było łatwo ominąć, co oznacza, że woda opadowa jest dość sprawnie odprowadzana z dojścia.
W weekendy, przy dobrej pogodzie ruch turystyczny jest spory. Po około 10 minutach docierasz do ścieżki.
Wejście na ścieżkę w koronach drzew - pochylnia najazdowa |
Właściwości obiektu
Jest to drewniana kładka o długości 250 m, usytuowana na wysokości 13 m, nad strumieniem Szklarka.Wjazd i zjazd z kładki odbywa się za pomocą pochylni o łagodnym nachyleniu (spadek nie przekracza 6%). Na trasie obowiązuje ruch jednokierunkowy/. Został wprowadzony w związku z obostrzeniami pandemii koronawirusa i koniecznością zachowania bezpiecznej odległości. Po zniesieniu zakazu zostanie przywrócony ruch dwukierunkowy. Z informacji Zakładu Lasów Poznańskich wynika, że zakaz minimalnej odległości między pieszymi nie dotyczy osób z orzeczeniem niepełnosprawności, dlatego niepełnosprawni użytkownicy mogą poruszać się w obu kierunkach.
Piktogram określający ruch w jednym kierunku |
Na szczęście kładka ma szerokość 2 m (**), dlatego nie ma większych problemów, by minąć osoby wędrujące z naprzeciwka.
Konstrukcja jest wyposażona w drewniane barierki, zabezpieczone stalową siatką.
Siatka zabezpieczająca barierkę |
Przejście wykonane jest z desek drewnianych tarasowych, z nacięciami ułatwiającymi odprowadzenie wody.
Powierzchnia kładki |
Widok na dalszy fragment kładki |
Ścieżka w koronach drzew i otoczenie |
Mniej więcej w połowie trasy zlokalizowana jest część rekreacyjna, pod zadaszeniem. To dość duża przestrzeń wyposażona w drewniane stoły i ławki (**).
Część rekreacyjna w centralnym fragmencie ścieżki w koronach drzew, drewniana ściana po prawej stronie zdjęcia to wc. |
Przy części rekreacyjnej znajduje się obiekt gospodarczy(**). Tuż przed końcem trasy znajduje się dodatkowy mniejszy punkt odpoczynku, wyposażony w dwie, zamieszczone na stałe ławki.
Część rekreacyjna na końcowym odcinku kładki |
Jak wrócić do startu trasy?
Powrót odbywa się po nieco dłuższej leśnej trasie. Mniej więcej w połowie drogi znajduje się przejście przez potok Szklarki - nieco niedogodne dla osób na wózkach, ze względu na zwężający się zjazd do mostku przez potok i podjazd z mostkiem. Osoby z niepełnosprawnością narządu ruchu mogą powrócić tym samym szlakiem, jakim dociera się do ścieżki (**).Mapa tras spacerowych na Malcie i w Lasku Antonińskim |
Jak dojechać?
Ta kwestia często nastręcza nam więcej problemów niż samo poruszanie się po celu wyprawy. Ścieżka zlokalizowana jest w dzielnicy Nowe Miasto, w rejonie ul. Krańcowej, blisko poznańskiego Zoo.Jeśli posiadasz własne auto, dojedź do parkingu - niestety nie ma na nim wyznaczonych miejsc postojowych dla niepełnosprawnych (jeśli uda mi się ustalić kto jest zarządcą tego parkingu napiszę, by wyznaczono tam chociaż jedno miejsce postojowe).
Do startu trasy dotrzesz też transportem publicznym. Wpierw kieruj się na Rondo Śródka a stamtąd dojedziesz bezpośrednio do parkingu autobusem nr 184. Wysiądź na przystanku 'Tor regatowy Malta n/ż' (przystanek na żądanie). Autobusy odjeżdżają z Ronda Śródka co 20 min.
Ul. Krańcowa na wysokości parkingu bezpłatnego i wejścia na dojście do ścieżki w koronach drzew |
Jeśli uważasz, że brakuje Ci jeszcze informacji - napisz w komentarzu. Postaram się uzupełnić
A tutaj link do naszej oceny dostępności:
http://bityl.pl/CDcZW
Życzę miłego zwiedzania :) Agata
(*) Monia, nasza redaktorka, przejechała wózkiem elektrycznym trasę od parkingu do końca kładki, powrót odbyła pod prąd tą samą trasą.
Monia sprawdza dostępność ścieżki w koronach drzew |
(**)
Szerokość ścieżki oraz informacje dotyczące ruchu jednokierunkowego zostały potwierdzone przez administratora ścieżki - Zarząd Lasów Poznańskich (ZLP).
ZLP przekazał nam także dodatkowe informacje:
- Czy obiekt przy zadaszonym miejscu rekreacji to WC?
'Niestety na ścieżce nie ma toalety. Obiekt, o którym Pani wspomina to pomieszczenie gospodarcze wykorzystywane przez służby leśne i nie jest udostępniane. W lasach komunalnych w związku z wieloletnim doświadczeniem i notowanymi aktami wandalizmu oraz wysokiego stopnia zagrożenia pożarowego nie wprowadzamy toalet.'
- Czy ławki w pod zadaszeniem są mobilne?
'Niestety ławki pod zadaszeniem nie są możliwe do przesuwania, wynika to z wieloletniego doświadczenia i obserwowanych aktów wandalizmu, co stwarzałoby szczególne zagrożenie w przypadku zrzucenia z wysokości.'
Byłam we wrześniu 2020 było równie ciepło, zwiedzałam, nie miałam okazji skorzystać jedynie z WC bo był z niewiadomych powodów zamknięty. Jak najbardziej nie tylko wózkowiczom polecam jest naprawdę pięknie .
OdpowiedzUsuńTeraz nie sprawdziłam ze względu na liczbę osób lecz wydaje mi się, że też był nieczynny
OdpowiedzUsuńJak zwykle po każdym rekonesansie wychodzi, że trzeba wrócić by sprawdzić pewne drobiazgi :)
Po wykonaniu naszej oceny wychodzi, że obiekt możemy ocenić jako 'dobrze dostosowany' do potrzeb osób niepełnosprawnych.