Mayday, Mayday czyli SSPN w kinie Helios

Spragnieni wrażeń pojawiliśmy się niewielką grupą w poznańskim kinie Helios, aby obejrzeć najnowszą polską produkcję filmową. Z racji trwającego karnawału wybraliśmy polski film o angielsko brzmiącym tytule - czyli ‘Mayday’.
To krótka, szalona historia pechowego taksówkarza-bigamisty, którego szczęśliwe życie u boku dwóch kobiet przerywa seria nieoczekiwanych wypadków.Film czerpie ze sztuki komediopisarza Raya Cooneya, wystawionej po raz pierwszy w 1983 roku w Londynie. Nie da się ukryć, że została przeniesiona na ekran kinowy w sposób niesłychanie barwny, jak na warunki polskiej kinematografii. Jest słonecznie, kolorowo nie tylko dzięki zabawnemu tematowi lecz także dzięki scenografii i kostiumom, w których prym wiodą wzory na koszulach Piotra Woronowicza. Dlaczego? 'Mayday' wyreżyserował Sam Akina, reżyser i scenarzysta, znany widzom z chociażby ‘Planety singli’. Mistrz humoru sytuacyjnego.  

Ale zacznijmy od początku...Główny bohater Janek prowadzi podwójne życie. Jest mężem masażystki Basi - epatująca kobiecością, odziana w cekiny i róż Anna Dereszowska - oraz oschłej bizneswoman Marii, granej rewelacyjnie przez dawno nie widzianą na ekranie Weronikę Książkiewicz. Z pierwszą z żon mieszka w ciasnej kawalerce w Warszawie, natomiast z drugą dzieli piękny dom na obrzeżach stolicy. Dzięki kreatywności oraz skrupulatnie prowadzonemu terminarzowi udaje mu się w jakiś sposób pogodzić trudną rolę małżonka obu wymagających dam.
Żadna z kobiet nie wie nic o istnieniu tej drugiej, aż do momentu gdy w wyniku wypadku główny bohater ląduje w szpitalu. Od tej chwili, granemu przez Piotra Adamczyka bohaterowi, nie starcza już wymówek, aby ukryć prawdę. Na szczęście z pomocą przychodzi mu przyjaciel Staszek - niepowtarzalny Adam Woronowicz - kawaler po 40-stce, wprost wyjęty z lat 80.
Adamczyk to sprawdzony zawodnik w rolach komediowych, jednak w tym przypadku to drugoplanowy Woronowicz gra pierwsze skrzypce. Wciela się w nie jedną rolę, a kilka, od sfrustrowanego macho, przez fotografa - amatora damskich wdzięków a nawet przemocowego agresora. Na ekranie, krótko mówiąc ‘wymiata’, przypominając swój komediowy talent, który koneserzy filmowi pamiętają na pewno z ‘Baby są jakieś inne’ reż. Marka Koterskiego.
Akcja toczy się sprawnie i lekko. Bohaterowie robią wszystko, by wybawić się z groteskowych sytuacji i z kłopotów i przy okazji cieszyć widza. Kradną zastawiony za długi samochód, którym wiozą młodą parę do ślubu, zostawiają pieniądze w wyścigach konnych, czy wreszcie udają parę gejów, przed starającymi się ich dopaść policjantami. Ich wspólne wysiłki okazują się bezowocne, gdyż każde kolejne, na poczekaniu wymyślone kłamstewko prowadzi do kolejnego zapętlenia w scenariuszu.
To film z kategorii 'lekki, zabawny i przyjemny'. Ciekawe zdjęcia i plenery - szczególnie tor wyścigów konnych na Służewcu oraz wspomniane wcześniej dekoracje wnętrz, znakomicie podkreślające skrajności między wybrankami serca głównego bohatera.
Nie był to z pewnością stracony czas, wręcz przeciwnie, wyszliśmy z roześmianymi buziami, a jeszcze przez kilka dni niejednemu z nas w głowie brzmiała filmowa ścieżka dźwiękowa i nieśmiertelny hit wszystkich wesel ‘Ja uwielbiam ją…’.
Troszkę o samym Centrum Handlowym Posnania i kinie Helios: dojazd idealny, blisko tramwaj i autobus, obiekt dostępny z poziomu parteru i wyposażony w szerokie windy, w których można swobodnie manewrować wózkiem. Będąc pierwszy raz w Posnanii warto poprosić o pomoc w dotarciu do kina w centrach informacji - są przy każdym wejściu.
Sala kinowa dostępna dla max. 2 wózków inwalidzkich - przy większej grupie trzeba niestety przesiąść się na fotel. Miejsca dla osób na wózkach na wysokości 2 rzędu siedzeń lecz ekran jest oddalony, nie trzeba zadzierać głowy jak w innych multiplexach, dzięki czemu po seansie nie odczuwa się dyskomfortu. Ogromny plus dla sieci kin Helios za darmowe bilety dla osób na wózkach.

Więcej szczegółów znajdziesz w naszej ankiecie dostępności:
Nota bene w Heliosie w każdy czwartek o 13:00 i 18:00 można skorzystać z biletów za 10 zł, w ramach projektu ‘Kultura dostępna’. Repertuar projektu znajdziesz tutaj: 
https://kulturadostepna.pl/  

Redaktor: Monia 
Czerpałam z internetu, między innymi z recenzji zamieszczonych na stronach:https://naekranie.pl/filmy/mayday-2
https://pl.wikipedia.org/wiki/Mayday_(dramat)

Komentarze