Dzień Grecki czyli SSPNowicze zwiedzają Europę


I już po kolejnym spotkaniu.Tym razem w sobotnie popołudnie spotkaliśmy się w siedzibie Klubu Integracji Społecznej (KIS) Fundacji AKME - współorganizatora imprezy. KIS mieści się w poznańskiej dzielnicy Naramowice, przy ul. Bolka 8B, w lokalu na parterze budynku. Tym razem spotkanie miało charakter otwarty - mogły w nim uczestniczyć także osoby niebędące członkami SSPN. Frekwencja ogromnie nas zaskoczyła - do udziału zachęciliśmy aż 35 osób.
Wróciliśmy do zarzuconego pomysłu spotkań turystyczno-tematycznych i w ostatnią sobotę przenieśliśmy się na kilka godzin do Grecji. Nasza koleżanka Atena - pracownik Fundacji AKME i jednocześnie członkini SSPN, a dodatkowo w połowie Greczynka, przygotowała ciekawą prezentację na temat Grecji. Zapoznając nas z językiem, kulturą i zwyczajami panującymi w tym rejonie świata, opowiedziała nam o kraju, w którym spędziła większość swojego życia. Mówiła tak ciekawie, że w ciągu trwającego 3 godziny spotkania,nie zdołaliśmy przeprowadzić wszystkich przygotowanych dla uczestników atrakcji.

I tak dowiedzieliśmy się między innymi, że Grecję otaczają cztery morza (Jońskie, Kreteńskie, Egejskie oraz Śródziemne), a do jej terytorium należy około 2500 wysp, z czego tylko ok. 100 jest zamieszkałych. Najwyższy szczyt to znana z Mitologii Jana Parandowskiego góra Olimp, którą zamieszkiwało 12 bogów i bogiń. Zdecydowanie przypasowała nam Atena oraz hmmm... Dionizos (ciekawe dlaczego?).
Najważniejsze greckie święto narodowe - obchodzone 25 marca - to Dzień Niepodległości. Święto to upamiętnia powstanie Greków w 1821 r. przeciw 400-letniemu zaborowi tureckiemu. Walki o niepodległość trwały 7 lat. W Atenach odbywa się wówczas huczna parada wojskowa,a na ulicach gromadzą się licznie mieszkańcy trzymający greckie, biało-niebieskie flagi. Tradycyjna spódnica munduru reprezentacyjnego żołnierzy greckich ma 400 plis.Podobno Grecja ma najdłuższy hymn na świecie - składa się ze 158 zwrotek.
Metro w Atenach to specyficznego rodzaju muzeum archeologiczne. Na niektórych stacjach metra w trakcie ich budowy odnaleziono fragmenty starożytnej zabudowy lub antyczne znaleziska. Zostały zabezpieczone na miejscu i osłonięte szybami. Dzięki temu użytkownicy metra mogą podziwiać artefakty w trakcie przemieszczania się na stacjach lub oczekiwania na metro.
Na Akropolu zaś znajduje się jego miniatura wykonana w całości, z detalami z klocków Lego
W opowiadaniu o Grecji nie mogło zabraknąć także wątków kulinarnych. Okazało się ,że kuchnia grecka jest niezwykle smaczna i zawiera potrawy, których odpowiedniki możemy także znaleźć w kuchni polskiej. Są to zupy warzywne przygotowane na bazie soczewicy (w Polsce jemy grochówkę/fasolową), moussaka (czyt. musaka) przypominająca polską zapiekankę warzywną z mięsem,
oraz dolmades mięso zapiekane w liściach winogron (prawie jak polskie gołąbki).
Dla ciekawych greckich smaków polecamy jeszcze gotowaną/grillowaną ośmiornicę lub inne owoce morza np. kalmary. W Dzień Niepodległości Grecy konsumują rybę - morszczuka.
oraz dolmades mięso zapiekane w liściach winogron (prawie jak polskie gołąbki).
Dla ciekawych greckich smaków polecamy jeszcze gotowaną/grillowaną ośmiornicę lub inne owoce morza np. kalmary. W Dzień Niepodległości Grecy konsumują rybę - morszczuka. Natomiast w daniach mięsnych preferują baraninę lub jagnięcinę. Pieczenie barana to tradycja wielkanocna w Grecji. Odbywa się ono na otwartym powietrzu, w gronie przyjaciół i rodziny. Barana wcześniej długo marynuje się w ziołach i oliwie i obraca się go na ruszcie na ogniu, biesiadując przy tym wesoło, tańcząc. Co jakiś czas ktoś podchodzi zakręcić rusztem...
Niezmiernie interesującym tematem była dla nas dostępność dla niepełnosprawnych
.Dowiedzieliśmy się, że na Akropol można dostać się za pomocą pochylni i windy.
Natomiast na nadmorskich plażach osoby niepełnosprawne dzięki patentowi opracowanemu przez studentów politechniki mogą skorzystać z ułatwień w dostępie do wody. Wystarczy, że przesiądą się z wózka na coś w rodzaju leżaka, który porusza się na szynach za pomocą pilota. Pilot jest dostepny w sklepikach/kioskach przy plaży dla każdego zainteresowanego. Jak narodził się ten pomysł oraz jak działa urządzenie możecie zobaczyć na filmie - jest niestety wyłącznie w greckiej/angielskiej wersji językowej lecz warto obejrzeć: https://vimeo.com/51886932W trakcie spotkania planowane były liczne zabawy w greckich klimatach. Prelekcja Ateny była jednak tak ciekawa, że udało się przeprowadzić jedną z gier - quiz na temat Grecji. 20 pytań oscylowało wokół prelekcji, mitologii greckiej, ciekawostek. Sprawdziliśmy w ten sposób na ile uczestnicy spotkania byli zainteresowani wykładem.
Okazało się, że wszystkie pytania odpowiadali śpiewająco. Pytania do quizu przygotowaliśmy w formie prezentacji i wyświetlaliśmy na rzutniku. Dodatkowo czytaliśmy by łatwiej było odpowiadać gorzej widzącym. Każdy ze zgromadzonych miał kartkę do zakreślania właściwych odpowiedzi, a na ostatnim slajdzie quizu znajdował się klucz umożliwiający sprawdzenie czy uczestnik odpowiadał prawidłowo. Materiały przygotowały pod czujnym okiem Ateny dwie Moniki - podopieczne SSPN (na zdjęciu w towarzystwie Adama).
Udało nam się też przemycić kilka slajdów z prostymi greckimi słówkami lub zwrotami. Miałyśmy przygotowane jeszcze inne atrakcje, które pozostawiłyśmy na kolejne spotkanie z tej edycji.
Kontynuacją spotkania będą warsztaty tańca greckiego. Wrażenia opiszą uczestnicy. Czekamy z niecierpliwością.

Atenko bardzo dziękujemy - prezentację i wykład Atena przygotowywała 3 dni, aż do późnych godzin nocnych, wertując tysiące zdjęć, by wybrać ostatecznie prawie 400 najciekawszych i przybliżyć nam Grecję widzianą z tej najbliższej, prywatnej perspektywy.

















[fot. prywatne zbiory Ateny, Wikipedia, mojegotowanie.pl]

Komentarze