SSPN w Pałacu Raczyńskich w Rogalinie

Listopad powitał nas niezbyt przyjazną pogodą. Nie zrażając się jednak typowo jesienną aurą, wybraliśmy się poza Poznań, aby zwiedzić niedawno odremontowany, barokowo-klasycystyczny Pałac Raczyńskich w Rogalinie. Po dotarciu na miejsce, podzieliliśmy się na podgrupy. Pobraliśmy audio przewodniki i rozpoczęliśmy zwiedzanie, podążając za wskazówkami lektora.
Hrabia Edward Raczyński, zwany „starszym”, gdyż Edwardów w rodzie Raczyńskich było kilku, założyciel Pałacu w Rogalinie, był prekursorem oświaty higienicznej w Wielkopolsce. Sfinansował między innymi budowę pierwszego w Poznaniu wodociągu oraz studni miejskich, z których jedną ozdobiono słynnym pomnikiem Higiei, stojącym obecnie na poznańskim Placu Wolności.
Hrabia Raczyński „starszy” był autorem i wydawcą dzieł historycznych, a także pionierem literatury. W swym majątku w Rogalinie zgromadził niezwykle bogaty księgozbiór, po części pochodzący z zasobów bibliotecznych zakonów, likwidowanych przez władze pruskie. Zbiór zachowanych przez niego dzieł, stał się podstawą do utworzenia Biblioteki Raczyńskich, której był fundatorem.
Wnętrza Pałacu Raczyńskich odtworzono w oparciu o zachowane dzienniki i listy Raczyńskich, fotografie oraz wspomnienia osób zamieszkujących pałac po wojnie. W obiekcie znajdują się tylko nieliczne, oryginalne przedmioty czy urządzenia – zdecydowana większość to rekonstrukcje tkanin ściennych, rzeźb, pieców, oświetlenia, witraży.
Główny budynek stanowią dwa piętra. Zwiedzając parter mijaliśmy salę balową, jadalnię z imponujących rozmiarów żyrandolem, zbrojownię, a także z ogromną pieczołowitością odrestaurowane pokoje właścicieli i mieszkańców pałacu.
Ciekawostką był także „gabinet londyński” hrabiego Edwarda Bernarda Raczyńskiego, prezydenta RP na uchodźstwie w latach 1979–1986, cenionego dyplomaty i pisarza. Hrabia był zarówno najstarszym (złożył urząd w wieku 95 lat), jak i najdłużej żyjącym prezydentem RP (dożył prawie 102 lat). Pod koniec 1990 roku założył Fundację im. Raczyńskich w Poznaniu i przekazał jej pałac i park w Rogalinie.
Dzięki zainstalowanej w budynku głównym windzie, mogliśmy dostać się na piętro, aby zobaczyć wspaniała neorokokową bibliotekę, jedno z dwóch największych wnętrz pałacu. Kilkumetrowe dębowe szafy oraz bogato inkrustowany sufit robiły naprawdę ogromne wrażenie.
Hrabia Edward Raczyński utworzył ponadto Galerię Rogalińską przy Muzeum Narodowym w Poznaniu. Mieści się ona w budynku w pobliżu pałacu. W jej zbiorach znalazło się przeszło trzysta obrazów znamienitych artystów takich jak: Jan Matejko, Jacek Malczewski, Stanisław Wyspiański, Olga Boznańska czy Leon Wyczółkowski.
Budynki muzealne zostały przystosowane do potrzeb osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Wstęp do obiektów był możliwy z parteru, nie mieliśmy większych problemów z przemieszczaniem się w budynku pałacowym, wyjątkowo pojawiały się progi na wejściach do pomieszczeń zlokalizowanych w tzw. starym skrzydle.
 Trudno dostępna okazała się kasa biletowa (do jej wejścia prowadzi kilka stopni) oraz gruntowe i brukowane alejki parkowe, bardzo nieprzyjazne dla osób na wózkach i ich "pchaczy".

Reportaż: Monika Ł.
07.11.2015 r.

Komentarze

  1. Choć od czasu tego wpisu minęły wieki to mnie osobiście taka tematyka bardzo wciąga. Oby więcej takich możliwości - wycieczek miał SSPN na swoim koncie. Pozdrawiam Maria

    OdpowiedzUsuń
  2. Dla mnie ten dzien byl szczegolny 😄 nie dosc ze po tylu latach w koncu zwiedzilam tak tewelacyjnie odrestaurowany palac to jeszcze wydarzylo sie to w moje urodziny 😄

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz